2014. november 30., vasárnap

Ajándékötletek #1

Tavaly sok helyen olvastam (miközben én már javában a karácsonyi hangulatban "tocsogtam"), hogy mások nem bírnak lecsitulni, nyugodni, elkapni a fonalat "Karácsony ügyben".
Idén én vagyok így ezzel. Valamiért minden egyes nap pofon vág a tudat, hogy mindjárt itt a nagy nap és még sehol egy ajándék, a lakás díszítése... ohh, na ezt hagyjuk is. Először takarítani lenne jó. De még az sem. Semmi.
Maradok a régi, jól bevált módszeremnél. Nézelődök, írok róla, aztán hátha...
Itt ez a remek ajándéknak való.
Vannak barátaim, akiknek nem és nem akarok venni ajándékot, nekem fontos, hogy olyan dolgot kapjanak, amiben a kezem munkája is benne van. Ez itt egy jó ötletnek tűnik, passzol a jelenlegi "kapkodom a fejem" hangulathoz, mert gyorsan megvan. Szép? Nekem nagyonnagyon...
Igazából két salátás bambusztálka kell hozzá, ha szigorúan vesszük, ez is egy IKEA-hack, hiszen ez a tálka ott kapható. A neve BLANDA MATT szervírozótál. Különböző méretekben kapható, 12-20-28 cm-es átmérővel. Ez itt éppen a legkisebb, de lehet nagyobban is gondolkodni.
Kell hozzá egy mini fadoboz zsanér, ezt akár barkácsáruházban, akár ITT is lehet kapni.
A fehér festék-filc is beszerezhető a hobby boltokban, de ebből érdemes jó minőségűt venni (az olcsó szívás, tapasztalatból mondom). Festékkel, ecsettel és kis kézügyességgel kiváltható.
Első lépésként a zsanérokat csavarozzuk fel. Itt elkél egy nagy adag precizitás és ügyesség... (Kis segítség lehet, ha ragasztópisztollyal és nagyon kevés ragasztóval odarögzítjük a zsanért a tálka széléhez, hogy csavarozás közben ne csússzon el.)
Mikor megvan a csavarozás, összecsukjuk a gömböt és felrajzoljuk a kontinenseket. Mivel ez a cucc gömb alakú, nincs hozzá nyomtatható sablon, de az internet itt is nagy segítség. Lényeges, hogy nem kell nagyon pontosnak lenni, nyilván nem ez alapján fog útnak indulni senki, de azért kb. passzoljanak a vonalak. Akkor lesz szép.
Ezután filccel, vagy ecsettel felfestjük a kontinenseket.
Ha kell, két-három soron fessük át, hogy tökéletes legyen a takarás.
A tálka szélére is tegyünk festéket, hogy amikor összecsukjuk a gömböt, ne legyen csík a festett kontinenseken.
Ugye hogy szép? Ugye, hogy "KELL" kategóriás darab?

2014. november 27., csütörtök

Mert ez ilyen egyszerű ám.

Ahogy elnéztem ezt a villám-tutorialt, a fenti mondat pörgött az agyamban. 
Aztán jobban belegondoltam, és azt kell mondjam, ez tényleg elég egyszerű. Az egyetlen igazi buktatója a dolognak a cipzár bevarrása lenne, de így, kézzel felöltögetve a ferdepánt szélére nem olyan vészes kunszt.
Az anyag előkészítése fontos momentum: érdemes a két réteg anyag közé mindkét oldalán ragacsos merevítő közbélést vasalni, vagy spray ragasztóval összeragasztani a rétegeket. 
A többi tényleg egyszerű.

2014. november 24., hétfő

Ikea-hack

Szeretjük? Szeretjük.
Az ikeás cuccokban az a legjobb, hogy "alapanyagként" nagyon jól használhatóak. És most nem csak a bútorokról és a lakberendezésről van szó, az ott kapható "függöny" anyagokat IS nagyon szeretem használni. Bármihez.
Ezért is örültem, amikor megtaláltam ezt az ötletet. Van ez a hamis báránybőr, amiből akár sapka is készülhet:
Már csak egy varrógép kell és a szokásos eszközök: olló, gombostűk...
Most egy kis matek: mérjük meg a fejünket körben, majd a kapott értéket osszuk el 3,14-el, ez lesz a sapka tetejének, a körnek az átmérője. Ezt kivágjuk a "bőrből", majd egy tetszőleges szélességű csíkot is kiszabunk, az lesz a sapi oldala. Szabjunk inkább szélesebbet, később még levághatjuk róla a felesleget, ha túl magas lenne. A varrásszélekről ne feledkezzünk meg!
Összevarrjuk a sapka oldalát, majd feltűzzük a kört:
Összevarrjuk, az alját (esetleg) felhajtjuk (valójában nem annyira fontos, nem foszlik el az anyag), és kész a mű.
Ez a fehér műszőr amúgy is csupa lehetőség! Sok dologra felhasználható, készülhet belőle ajándéktasak, mellényke, de lehet agyalni, még mi minden!
Csak néhány ötlet:
Képek forrása: pinterest

2014. november 21., péntek

Egy gyors póló-"makeover"

Sima, V nyakú fehér póló, fekete szaténszalag, olvadós textilragasztó és (haj) vasaló. Ennyi, amire szükség van. Ja, és még kb. negyed órányi szabadidő.
A szalag fonákjához fogjuk a textilragasztó szalagot, majd a kettőt együtt felgombostűzzük a helyére.
A hajvasalót felmelegítjük, majd szépen lassan átsimítjuk vele a feltűzött szalagot.
Hát, ennyi lenne. Tényleg.

2014. november 18., kedd

Csak két bojt

Vannak olyan kendők, amik érintetlenül pihennek a szekrényben évek óta. (Tegyük a kezünket a szívünkre... ugye?) Ajándék, örökség, nem dobjuk el, de azért... jó lenne használni, de mégsem. Vagy pl. egy nagyobb darab anyag, ugyan ezekkel a kondíciókkal.
Na, ilyenkor kell venni egy pár tekercs színben passzoló fonalat:
A fonalakat egy félbehajtott, 20 cm széles papírlapra tekerjük (így lesz a kész bojt 10 cm-es):
Átkötjük a tekercs egyik végét:
A másik végét pedig elvágjuk:
Most a sál/kendő/anyag végét összeráncoljuk egy hosszú tű és cérna segítségével:
A ráncolt részre felvarrjuk a majdnem kész bojtot:
Ezután már csak körbe-körbe tekergetjük a bojt és az anyag találkozását, ezzel lesz készen a bojt és eltakarjuk a kényes, ronda és esetleg foszlani szándékozó részeket is.
Eligazítjuk, egy-két öltéssel rögzítjük a fonalat.
Ettől már bohó, stílusos lesz az a régen kerülgetett sál/kendő, egyből jobban beilleszthető az őszi öltözékekbe.
Ugye?

2014. november 15., szombat

Gyors, kerek talpú tornazsák

Van az úgy, hogy a tanévkezdésnél megcsúsznak a dolgok, minden, amit készíteni akartunk a gyermeknek, hirtelen pótoljuk valami kész darabbal, mondván, majd tanév közben, apránként elkészül minden és sokkal szebb is lesz! (Én rendszeresen így járok.)
Itt ez a tornazsák, aki eddig nem készült el vele, tegye a szívére a kezét, hát nem jobban járt? Igaz, az eredeti posztban még kozmetikai táska az ő neve, de ez szerintem határozottan tornazsák. :)
Lássuk a szükséges hozzávalókat. Az anyagválasztás határozottan nem mindegy, valami masszív, tartós darabot válasszunk, a gyerekek ritkán bánnak kesztyűs kézzel a cuccaikkal, amikor a szülő nincs ott. Tehát:
A szabásminta igen egyszerű.
- Az anyagból vágjunk ki egy 18-25 cm átmérőjű kört, kinek mekkora tetszik. Használhatunk körzőt ehhez a művelethez.
- Határozzuk meg a zsák magasságát. Ehhez adjunk hozzá 1 cm varrásszélt az alján, és még 5 cm-t a tetején, tehát a magasság+6 cm lesz a következő rész szélessége. A hosszához vegyük elő a matek-zseninket, a kör kerületét kell kiszámolnunk. (2rxpí) Tehát: 18 cm átmérőnél a 18-cal szorozzuk meg a 3,14-et, ez durván 57 cm. Varrásszéllel 59-60 cm. Ez lesz a hossz.
Ezt a téglalapot összevarrjuk, mint ennél a zsáknál, a felső szélén egy kis részt "nyitva" hagyunk.
Nem kell zavarba jönni, ha egy kicsit bővebb, vagy szűkebb a zsák oldala a kör szélénél , kicsit beljebb lehet varrni, hogy passzoljon, vagy a kör szélénél kicsit beljebb tűzzük fel a talpra. Ritkán stimmelnek ezek a dolgok, a matematika ebben az esetben nem számol az anyag rugalmasságával, a mérőszalag elnyúlásával és még ezer tényezővel...
Ha feltűztük a kerek lapra a zsák oldalát, nagyon keskenyen össze is varrhatjuk a két részt, könnyebb lesz vele dolgozni. A felesleget levágjuk.
Feltűzzük a ferdepántot a körívre:
Felvarrjuk a kerek oldal felől, majd visszahajtva letűzzük.
Ha ez valakinek nehézséget okoz, a pontos hogyanja megtalálható ITT.
A ferdepántot félbe hajtva letűzzük, ebből lesz a zsák madzagja.
A tornazsák felső szélét duplán visszahajtjuk, az anyag színe felől letűzzük. Most jön a vasalás, mert gyakorlatilag kész a tornazsák.
Már csak be kell fűzni a madzagot...
...a két végére pedig csomót kötni:
Mehet bele a tesicucc, a madzagot összehúzzuk és rohanhat vele a gyerek a suliba.
Szabással együtt max. 1 óra, valljuk be, simán belefért volna augusztusban is, de akkor annyi új cucca volt a gyereknek, most is fog örülni az újnak!

2014. november 12., szerda

Futó-öv-táska

Hasznos cuccokból sosem elég. Volt már telefontartó, de övtáska még nem, pedig be kell vallanom, ez inkább praktikus.
Az anyagszükséglet mindössze kb. 25 cm rugalmas anyag, egy 15 cm-es cipzár, tetszés szerint rugalmas szegőpánt, sztreccsvarró tű.
Az elkészítés menete:
Íme az anyag:
Mérjük meg azt a részt a derekunk és a csípőnk között, ahol hordani szeretnénk az övet, vágjuk le arra a hosszúságra az anyagot. Ha kicsit passzosabb, nem baj, legalább nem fog lobogni, amikor futunk.
Következő lépésként gombostűzzük fel a cipzárt az anyag színére, felvarrás után pedig a színe felől letűzzük:
Az anyagot félbe hajtva a másik oldalon ugyan így járunk el:
Kifordítjuk a kialakult csövet, majd a visszája elől rugalmas öltésekkel végigvarrjuk a cipzárig a széleket:
A cipzárt kinyitjuk, majd a cső két végét összepasszítjuk és az anyag visszája felől körben összevarrjuk:
A cipzáros nyíláson keresztül kifordítjuk. Ezt kaptuk, már majdnem kész is:
Most jön a rugalmas szegély felvarrása. Ez lehet egy vékonyabb gumi is, ennek az lesz a feladata, hogy az övet nem fogja hagyni meggyűrődni, eltekeredni a derekunkon futás közben. Felcsíptetjük vagy feltűzzük az anyag szélére, cikcakk öltéssel végigtűzzük (szélesség: 4-es, öltéshossz: 3-as):
A másik szélen ugyan így.
Kész is az övtáska. Jó pakolós, ami kellhet pár km-en, tutira elfér benne. (Oké, a víz nem...)