2014. február 28., péntek

Adós vagyok...

A kész Anna jelmezt nem mutattam meg.
Ezt most bepótlom, bár sajnos nem tudtam parókás fotókat készíteni a jelmez tulajdonosáról, mert beteg lett szegény. Mivel a farsangi mulatság ma van és a jelmez ma debütál, nagyon remélem, meggyógyultál, Virág!
A blúz mintáját felrajzoltam egy vastagabb nejlon fóliára, szikével óvatosan kivágtam, elkészült a stencil. A blúzon és a stencilen is bejelöltem a középvonalakat. Spray-ragasztóval felragasztottam a blúz elejére, de nem sok ragasztót használtam, mert később le szerettem volna szedni a stencilt. :)
A zöld trutyit textil dekupázs ragasztóból és zöld glitterből kevertem ki. Ezt tunkoltam a stencilre jó vastagon, majd amikor már látszott, hogy a glitter nem "lyukas" sehol, leszedtem a stencilt és hagytam egy egész éjszakán keresztül száradni. Másnap átvasaltam sütőpapíron keresztül az egész mintát, így elvileg mosható is lett.

2014. február 26., szerda

Munkába lendülök...

Sajnos kénytelen voltam kicsit leállni. Az influenza nem válogat... és nem hagy élni. Dolgozni végképp nem. Elfoglalt egy időre, de úgy érzem, elhagytuk egymást, ismét készen állok arra, hogy varrjak ezt-azt.
Időközben érkezett egy kérés is, tehát az első munkám ez lesz:
forrás
De tervezem, hogy varrok egy pulcsit is magamnak. Ehhez (is) gyűjtögettem inspirációt:
Cuter than the average sweatshirt!
hoodie - sheinside
kuckó-rehab
A szabás még nem fix, de csillag tuti lesz a könyökén:

2014. február 18., kedd

Az utolsó előtti felvonás: Anna jelmez- a blúz

Most következik az utolsó ruhadarab varrása. Blúz, mellény, nem is tudom, minek nevezzem...
forrás
Én egy egyszerű, vastagabb pamut anyagot vettem hozzá, nagyon jó vele dolgozni. Ahol kell, nyúlik, de ha nem akarom nyújtani, magától nem teszi. Szerintem nagyon jó választás volt.
Kiszabtam a blúzt. (Ahogy korábban mutattam, úgy el lehet ehhez is készíteni a szabásmintát.) A háta közepét az épszél mellé fektettem, oda kerül majd egy szétnyitható cipzár.
Összevarrtam a háta középvarrását, majd szétvasaltam. Ezután színt-színnel szemben összetűztem az elejét-hátát, összevarrtam. Ezután kell lepróbálni, berajzolni a nyakkivágást, a karöltő mélységét, az alja hosszát és ívét.
Próba után ezeket ollóval leigazítottam, majd bevarrtam a cipzárt.
Mivel nem kaptam fekete színű, szétnyitható cipzárt, beértem egy drappos színnel, amit takarásban varrtam be. Épp csak a fogak széle látszik ki.
Előfordulnak a pamut anyag varrásánál ilyen bajok:
Semmi gond. A felső szálat szoktam levágni, az alsó tart, amíg újra gépelem. Cipzárnál viszont nem szoktam rugalmas varratot használni, mert ha a cipzár elromlik, senki nem fogja kibontani azt a varratot!
A cipzár végeinél, ha nem fércelem be a cipzárt (márpedig nem fércelek, mert utálok...), elcsúszhat az anyag széle. Nem gond, ennyi belefér, de le kell egyenesíteni:
Most jöhet a szalag felvarrása. Szatén ferdepántot vettem, a végét bevasaltam, majd feltűztem a nyakra:
Ezután a csücsköket gombostűvel betűztem:
Ezeket a csücsköket apró öltésekkel levarrtam, majd vasalóval lepréseltem.
Felvarrtam a ferdepántot a karöltőre és az aljára is.
Ezzel elkészült a mellény is, már csak a festés van hátra...

2014. február 17., hétfő

Anna jelmez, avagy a kihívás folytatódik.

A következő darab az Anna jelmezből a köpeny. gyorsan hozzáteszem, hogy ez a köpeny sokféle jelmezhez használható lehet: Piroska, boszorkány, varázsló, Harry Potter, de nagy pöttyökkel, rövidre szabva még katicát is lehetne belőle készíteni. Fantázia kérdése.
forrás
A szabáshoz első lépésben lemértem, milyen hosszú legyen a köpeny. Annáé a filmben kb. a térdéig ér.
A félbehajtott anyagot lefektettem az asztalra. Kiszabtam ezt a részt, alul is, felül is lekerekítettem. (Később kiderült, hogy felül tévedés volt kerekíteni, de gondot nem okozott, nem hiányzott a levágott rész.)
A felső szélen lemértem az egyenes részt, ez alapján szabtam ki a kapucnit. A magassága 38cm, az alsó és felső szélesség a mért 43cm.
A köpeny alsó részét eltisztáztam, a kapucnit összevarrtam, eltisztáztam, az elejét duplán visszahajtva levarrtam, majd feltűztem a helyére:
Felvarrtam a kapucnit, majd körben visszahajtottam a köpeny szélét:
A kapucni és a köpeny találkozásához szabtam egy egyenes pántot, aminek mindkét szélét visszavasaltam, a végeit duplán visszahajtva elszegtem. Ezt tűztem a visszájára, egy lépésben merevítettem, gumiházat készítettem és eltakartam a varratot:
Most jött a próba, ahol kiderült, a kapucni aljánál jobb, ha a köpeny egyenesen megy tovább. Levágtam tehát a felesleges ívet, visszahajtottam, az alján az ívet kiigazítottam.
Befűztem a gumiházba a gumit:
Most jön a nyaknál lévő díszítés. Sajnos nincs a nagyimtól örökölt, levél alakú óezüst brossom, pláne nem kettő. Ki kellett valami csillogós díszt találnom. Jobb híján vettem egy pár fülbevalót:
A beszúrós fülbevalók kis rúdját visszahajlítottam. Egy cseppet raktam a ragasztópisztollyal a rudacska végéhez, hogy amikor felvarrom, ne csússzon ki a rúd a varratból. Lényegében készítettem egy alul füles gombot:
Felvarrtam. Nem pont úgy, mint Annáé, de mivel az alakja sem olyan, így talán kevésbé feltűnő az eltérés... Aztán már csak egy kampót varrtam a köpeny pántjának szélére:
A köpeny ezzel kész lett:
A mellényke még hátra van, de határozottam alakul a jelmez...

2014. február 15., szombat

Anna jelmez: a szoknya

A legegyszerűbbel kezdtem. A szoknya bélésselyemből készül, mert a fénye éppen elég, könnyű vele dolgozni, mindenesetre könnyebb, mint a csúszósabb selymekkel. Mellesleg lényegesen olcsóbb is...
A szabás. Félkör szoknyát szabtam, a deréknál egy cm-t, a szoknya aljánál 6 cm-t ráhagytam:
Összevarrtam az egyetlen varrást, a háta közepét. Levasaltam a varrásszélt, majd egy cipzárt varrtam a nyílásba. A derékrészt és az alját eltisztáztam:
3-4 cm-el rövidebbre vágtam egy gumipántot, mint a derékbőség.
A színére felvarrtam cikcakk öltéssel. A cipzárnál másfél centivel túllógattam, hogy be tudjam hajtani a végeket. A visszája felé hajtva letűztem, a szélétől kb. 1-2 mm-re:
A gumi alsó szélénél is letűztem, az alját felhajtottam, majd levasaltam.
Ennyit a szoknya varrásáról. Nincs még kész, a mintákat fel kell festeni, de az majd egy későbbi elfoglaltság lesz.

2014. február 13., csütörtök

Anna jelmez- paróka fonalból

Kaptam egy megbízást. Elkészítem ezt a jelmezt:
forrás
Nem rossz meló, igaz? Remélem, nem okozok majd csalódást...
Első lépésként egy fonal paróka készült. Anna hajában van egy fehér tincs, a haja színe sem mindennapi. Úgy gondoltam, fehér legyen a paróka alapja.
Vettem tehát egy fehér nejlonharisnyát, aminek a szárait levágtam. Beszereztem a megfelelő fonalakat, majd kerestem egy éppen jó méretű doboztetőt, amire a fonalat fel tudom tekerni:
A harisnyát a vágás mentén cikcakk öltéssel összevarrtam. Ezzel elkészült az alap, most jön a melósabb rész. A doboztetőre feltekert fonalra alul és felül is egy-egy csík sütőpapírt terítettem, majd gombostűvel megtűzgéltem. A túloldalon elvágtam a fonalat:
A papírcsíkokkal együtt varrógéppel, szép nagy öltésekkel összevarrtam:
Majd a csíkokat, mint egy perforált papírt, letéptem a varrat két oldaláról:
A fehér harisnya alapon gombostűvel megjelöltem a középvonalat, majd ehhez képest kicsit jobbra felrajzoltam a választékot. Erre a vonalra varrtam fel cikcakk öltéssel a fonalköteget:
A többit a középvonalon haladva varrtam fel, végig a harisnya túlsó szegélyéig.
Egy fehér tincset is felvarrtam a jobb oldalra, majd befontam a fonalat két oldalt:
Egyelőre csak elgumiztam a fonatok végét, méretre majd akkor igazítom, amikor a leendő tulajdonos kislány fejére tudom próbálni.
Frufrut nem készítettem a parókára. Úgy néztem, a fonallal bármit kezdek, göndörödni fog. Ezzel nem akarom elrontani, inkább bízom benne, hogy a paróka így is felismerhető...