2015. január 29., csütörtök

Egyiptomi jelmez

Kleopátra lázban égünk. Ez egy jó kis kihívás, mivel a jelmezt jól meg lehet csinálni, de miután elvállaltuk, hogy az 5 tagú csoportnak elkészítjük az egyiptomi jelmezeket, így tilos nagy kiadásokba verni magunkat. A szülőktől mindössze egy-egy lepedőt kértem.
Először is, feltúrtam a netet egy jó kis egyiptomi ruha-szabásmintáért. Micsoda szerencse, a fáraók korában szőttek-fontak, de nem varrtak. Magukra csavarták a ruhát, ennyi.
Ennek megfelelően fogunk mi is eljárni:
forrás
A ruha tehát megvan.
Most jönnek a kiegészítők. Karperecek, nyakékek, fejdíszek...
Azt hiszem, ennél egyszerűbb karperec a világon nincs:
forrás
forrás
Annyiban változtattam, hogy wc-papír gurigákat vettem alapul, a felragasztott babokat és sárgaborsókat hamar felváltotta a ragasztópisztolyos "bogyózás".
Most jön a fekete leves: kellenek fejdíszek és nyakékek.
Itt aztán el lehet engedni a fantáziánkat. Gombokkal, tésztával, babbal-borsóval, mindennel lehet díszíteni a koronát.
A kígyó persze elmaradhatatlan:
forrás
A nyakéket könnyedén megoldjuk egy aranyra fújt tortacsipkével, aminek a szélét egyenesre vágjuk. Színes gombokkal az is díszíthető. De jó ötleteket találtam erre is a pinteresten:
Utolsó lépés lesz majd a smink. Ennek sem árt utána nézni, mielőtt mellényúlunk. A korabeli sminkek egyáltalán nem voltak túlzóak. Nefertiti is csak a szépségét emelte ki a sminkkel:
A Hollywood-i Kleo Elizabeth Taylor alakításában:
Ehhez a sminkhez kis segítség ITT.
Persze az lenne az igazi, ha valahonnan "leesne" egy ilyen arany szandál:
De enélkül is működni fog az egyiptomi csapat. Azt hiszem.

2015. január 24., szombat

Tekerem-csavarom "pulcsi"

Szintén pár perces munka, nem egy nagy durranás, kezdők is bátran belevághatnak.
Az anyag beszerzése már trükkösebb dolog, itt egy 170 cm széles anyagra lesz szükség. De abból mindössze 40 cm-re. (Persze lehet hosszában megvásárolt anyagból 40 cm-t levágni, marad egy jó hosszú szoknyára való...)

2015. január 21., szerda

Trikóra csipkés ujj- avagy 10 perc alatt új buligönc!

Ne csak a gyerekekkel legyek már elfoglalva, mikor a farsangi mulatság alapvetően a báli/buli szezon maga, én meg ki sem látszom a jelmezezésből...
Most egy gyors ötlet következik azoknak, akik általában az utolsó pillanatban szembesülnek a "nincs egy rongyom" problémakörrel, ráadásul azonnal buli van!
Először is jó, ha erre az esetre tartalékolunk otthon egy tekercs széééép csipkét, mondjuk úgy 8-10 cm szélességben. Ha ez van, minden van. Már csak elő kell kapni egy nyári trikót a szekrényből, például feketét, tű-cérna/varrógép-olló, és gyors kezek!

2015. január 15., csütörtök

Pillangó szárnyak

Az előző, aprócska kitérő után térjünk vissza a farsanghoz! (Biztosan múló rosszullét volt januárban nem farsangi jelmezekről írni...)
Régebben már volt szó a pillangó jelmezekről, én is készítettem régen egy pilleszárnyat. (Oké, annak az volt az igazi "szépsége", hogy 20 perc alatt kész lett.)
Ez most valamelyest hasonló, de nagyobb és a karokhoz van rögzítve, így kicsit "élőbb" a jelmez.
A szükséges anyagok:
Fekete filc, kb. 90X90 cm-es darab,
Fehér és narancs színű filc (a színek változhatnak, fantázia és kínálat kérdése),
Olló, gombostű, tű-cérna vagy varrógép,
Ragasztó spray,
1 cm széles fekete gumi,
Papír a szabásmintához.

Az első lépés a mérés. Mérjük le a gyermek háta közepétől az egyik karja végéig a távolságot, ez lesz a szárny szélessége. Ezt felmérjük a papírra és megrajzoljuk a szárnyat:
Félbehajtjuk a filc anyagot, elhelyezzük rajta a szabásmintát, majd kiszabjuk a szárnyakat. Azt hiszem, én ezután gőzölős vasalóval lesimítanám a kiszabott szárnyat, de ízlés dolga:
Most jön a mintázás. Tervezhetünk a szabásmintán, de találomra kivághatunk formákat a fehér és a narancsszínű filcből, amivel sakkozhatunk, hogy is nézzen ki. Mindig, minden alakzatból kettőt vágjunk ki, hogy a végén azért szimmetrikus legyen a pilleszárnyunk!
Végül a fekete filcből kivágjuk a pillangó "testét".
Textilragasztó spray-vel felragasztjuk a foltokat, erősen koncentrálva a szimmetriára. Hagyjunk időt a teljes száradásra.
Most jön a gumiszalagok felvarrása.
2 db 40 cm-es, fekete gumiszalagra lesz szükség. Ezeket a test felső részéhez igazítva feltűzzük. (Itt fehér gumiszalaggal mutatja az eredeti poszt a jobb láthatóság kedvéért.):
Végül egy darabka fekete filccel elrejtjük a titkokat és letűzzük géppel:
Végül a szárnycsúcsokhoz is felvarrunk egy-egy 10 cm hosszú gumit:
Felvarrjuk a gumihurkot. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy ha ezen a részen kihagyjuk a ragasztásból a szárny színén lévő mintát, ezt a varratot egy utólag felragasztott pöttyel el is lehet takarni.
Ha nem vasaltuk ki a fekete filcet (khmm), akkor most kb. így kell kinéznie a kész szárnyaknak:
Adjunk egy esélyt a gőzölős vasalónak, szerintem jobban fog kinézni a végeredmény! Persze így is nagyon, de nagyon tetszik:

2015. január 11., vasárnap

A (szinte)mindenre jó körömlakk

Ezt most muszáj!
Nem igazán festem a körmöm, vannak fellángolások, de általában- hogy is fogalmazzak- meg tudom állni, hogy ne lakkozzak.
Körömlakk viszont mindig van itthon. Mert rengeteg dologra használható.
Nemrégiben hoztam egy ötletet egy köves gyűrűről, már az is rendben volt, de most jöjjenek a "testvérkéi"!
Lássuk, mi mindenre jó egy körömlakk!
Vannak olyan bizsuk, amik első látásra szerelem! Aztán pár nap után elkezd oxidálódni, tisztán látszik, hogy nem lesz hosszútávú a kapcsolat.
Ezen tud segíteni egy vékonyka réteg körömlakk. Vadiúj állapotban lakkozzuk le:
A következő egy ezeréves trükk, amit szerintem mindenki ismer. (Ez egyben egy ok is lehet arra, hogy tavasszal és ősszel a táskánkban lapuljon egy üveggel a színtelen lakkból):
A harmadik "trükk" a köves gyűrű, vagy más, idétlen színű ékszer színének normalizálása. Itt pl. egy mandzsettagomb:
Aztán ott vannak a hajcsatok. Valljuk be, a legjobb néha egy hullámcsat lenne, de olyan snassz szegényke, hogy szóba sem jöhet. (Főleg gyerekeknél...) Színes, vagy glitteres lakkal könnyű ezen segíteni:
Varrásnál is hasznos lehet. Sötét van, az én szemem már káprázik is néha ettől a fénytelenségtől, elég egy-két szösz és képtelen vagyok befűzni a cérnát a tűbe. Szöszteleníteni is lehet a körömlakkal. Egy halvány ecsetvonás a cérnára, egy gyors sodrás, és a szöszök máris lelapulnak:
A kulcscsomón is hasznos lehet egy pár szín. Sokkal könnyebb megkülönböztetni a sötétet a világostól, mint az arany színt az ezüstöstől. (Na persze ÉN nem festeném be az egész kulcsot, elég a fejét lekenni, de ízlések és pofonok...)
Ha hirtelen kell egy boríték, tuti, hogy nincs. Ha van, akkor biztosan fáradt a ragasztócsík rajta. Semmi gond, az átlátszó körömlakk itt is megoldás.
A tárolásuk is sokkal egyszerűbb, ha az üvegcsék tetejét megjelöljük egy pöttyel. (Na persze ez nem rám, és a három üveg körömlakkomra vonatkozik...:)) Ehhez akár használhatunk egy fültisztító pálcikát.
Feldobhatjuk tavaszra a régi cipőnket egy "új", színes talppal. Ragasszuk körbe a cipő szélét, ahol a talp találkozik a bőrrel, egy nagyobb ecsettel vigyünk fel egy sűrű, jól fedő színes lakkot, várjuk meg a teljes száradást, majd még egy soron menjünk át a talpon. Száradás után leszedhetjük a ragasztócsíkot.
A színben TELJESEN passzoló lakkok segíthetnek a cipő orrán lévő sérülések elfedésében:
Bővebb felvilágosítás érdekében felkereshetitek az eredeti posztot a Cosmopolitan oldalán. (Ezt sem gondoltam volna, hogy a Cosmo ilyen gyakorlatias tud lenni...)
+1: Ez már saját fejlesztés.
Van egy ládikám, ami a fal mellett van. Ahányszor felnyitom, feketére festi a falat. Öröm és boldogság... Egy vékony réteg átlátszó lakk persze megoldotta ezt a problémát is, a ládikán egyáltalán nem látszik, a fal (és én) boldog.
Ha a falnak támasztva teszünk a polcra képet, ugyan így kezeljük le a kép falhoz érő szélét, a későbbi fal-problémák, és fejvakarás elkerülése végett...
A kép forrása: indulgy.com

2015. január 9., péntek

Ananász jelmez (nem csak) babáknak

Tudom, hogy fiúknak nehéz kérdés a jelmez készítés.
Ha rá is lehet őket beszélni valami új dologra, ritkán akarnak farsangkor pont ananásznak öltözni. Egy próbát megér, el lehet szakadni a kalóz-cowboy-robot-indián örök klasszikusoktól, egy kis fantázia a suliban még hozhat nagy sikereket. Nem is tudom, talán egy torta a fődíj?
Hogy itt egy bébin látjuk a jelmezt, ne tévesszen meg senkit. Ha nagyobb gyerekre készül, a hátát is meg kell csinálni, ennyi a különbség.
A jelmez elkészítése és a fotók forrása a Lines Across.
Amire szükség lesz:
Egy ujjatlan sárga póló, vagy fehér póló+sárga festék
Fehér, halvány zöld és sötét zöld filc anyag
Gumipánt
Ragasztó pisztoly vagy folyékony textilragasztó
Egy nagyobb méretű gabonapelyhes doboz, vagy vékony kartonpapír
Az elkészítése inkább időigényes, mint bonyolult.
A zöld filcekből kivágjuk az ananász "zöldjét", majd szépen elhelyezve a kartonpapíron, körberajzoljuk. Fél mm-rel kisebbre vágjuk a papírt, mint amekkora az anyag, hogy ne lógjon ki sehol. Ezután a karton aljához rögzítjük a fej méretére vágott gumipántot, majd felragasztjuk az ananász leveleit a kartonra.
Nagyobb gyereknél ezt elöl-hátul meg kell csinálni.
Most jön a sárga póló és a fehér filc.
Meg egy nagy adag türelem.
1-1,5 cm széles csíkokat vágunk a fehér filcből, jó sokat, szép egyenesre. (Mekkora mázlista, akinek van egy méretesebb papírvágója...)
Az egyik csíkot felkockázzuk.
Szabókrétával vagy szappannal behúzzuk a pólón a csíkok helyét, majd felragasztjuk a csíkokat.
Elöl-hátul.
Az utolsó mozzanat, hogy a kis négyzeteket is felragasztjuk, még mielőtt a hajunkat kitépnénk.
Oké, ez a jelmez igazán egy babán mutat jól, de egy kissé "kerekdedebb", bevállalós fiú is nagyot arathat vele a jelmezbálon, pláne, ha igazán beleéli magát az "ananászságba":
forrás

2015. január 6., kedd

Fekete kiscica jelmez

Ha január, akkor egy szó jut mindig eszembe: Farsang!
Itt az ideje, hogy elkezdjünk tervezgetni. Vagyis... hehe... ezt a cica jelmezt már ezer éve megtaláltam, a kisebbiket már rá is beszéltem, hogy az idei farsangon legyen kiscukimuki fekete cicalány.
Nem kérdés, hogy ugrott az ötletre. A varázsszó a TÜTÜ!
De előbb nézzük, hogy a farkinca és a fülek hogyan készülnek!
A farkincához szükség lesz kicsi, kb. 5 cm átmérőjű tollboára. Ez elvileg a nagyobb rövidárukban méterre kapható.
Kell még egy (örök Jolly Joker) drótvállfa.
Ragasztópisztollyal tudjuk majd a drótra ragasztani a boát, de előbb formára hajlítjuk:
Alaposan elrejtve ragasszunk, a drót ne látsszon ki sehol:
Egy széles és kemény gumihoz rögzítjük a farkincát. Egy darabka filccel, vagy a gumi egy darabkájával megtámasztjuk és ragasztópisztollyal rögzítjük a gumipánton.
Erre a gumira fog majd elkészülni a tütü.
Emlékeztetőül a tütü készítése:
A cica jelmezhez jó sűrűre kell készíteni a tütüt, lehet a darabok hosszával is játszani.
Most jöjjenek a fülek.
Egyszer már volt erről szó, akkor maci fülek készültek.
Tehát a cica fül:
Egy darabka filcre és szaténra lesz szükség.
Kivágjuk a csúcsos cicafül formát a filcből, majd a szaténból is kivágunk egy kisebbet. A szatént a filcre varrjuk egyszerű férc-öltésekkel:
A filcre ragasztjuk a boát, ügyelve a csúcsosság megőrzésére:
A fülek alsó, szabadon hagyott részét összehúzzuk, hogy a fülek még csúcsosabbak legyenek, ráadásul egy kis extra tartást is ad egy-két hajtás:
Ragasztó pisztollyal a hátuljukra applikálunk egy-egy csatot:
A jelmez teljességéhez hozzátartozik egy fekete cicanadrág és egy fekete póló. A póló ujjainak végére varrhatunk nagy öltésekkel a fekete tollboából, ezt később persze le lehet bontani.
Már csak egy kis festék: pici orrocska, pici bajszok a pofira és mehet a mulatság!